Προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ την Τουρ

Το πρώτο -σημαντικό- βήμα για την πρόκριση του στους 16 του CEV Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας την Τουρ με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Πειραιώτες πάνε στη ρεβάνς της Γαλλίας στις 9/12 για να πάρουν δύο σετ και το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε θα διεκδικήσει την πρόκριση του στο χρυσό σετ.

Έτσι ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός:

Και έτσι παρατάχθηκε η Τουρ:

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το τέλος, όταν οι Πετρέας και Μπέμε ανέλαβαν δράση και με 26-24 ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο ματς.

Η Τουρ έχασε σε αυτό το σημείο τον Ουνεμπάινα, που έφυγε από το τάραφλεξ χωρίς την άδεια του ρέφερι, Μίλαν Τοντόροφ και όταν επέστρεψε αποβλήθηκε και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Καμερουνέζος ήταν φανερά εκνευρισμένος, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε οπαδός του Ολυμπιακού στην κερκίδα που του επιτέθηκε με ρατσιστικές εκφράσεις.

Στο δεύτερο σετ οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, αλλά το 1-4 γρήγορα γύρισε υπέρ των Πειραιωτών, με τις δύο ομάδες να μένουν συνέχεια κοντά στο σκορ. Όμως στο 18-20 ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-0 και εντέλει έφτασε στο 25-21 για το 2-0 σετ.

Με κορυφαίο τον Έγκλεσκαλνς (ο Λετονός έχει φορέσει τα ερυθρόλευκα) και τους Στερν, Γκότσεφ να σιγοντάρουν, η Τουρ δεν είχε διάθεση να παρατήσει την προσπάθεια. Η γαλλική ομάδα βρέθηκε να χάνει 13-11 στο τρίτο σετ, όμως αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 16-20 και έδειχνε έτοιμη να μειώσει σε 2-1.

Κάπου εκεί ο Ράουβερτινκ ανέλαβε δράση και με τη συνδρομή του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός επέστρεψε, προσπέρασε και με τον Όιβανεν να παίρνει τον τελευταίο πόντο, κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-23 για το τελικό 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23

Τα στατιστικά του αγώνα:

«Δεν ήταν εύκολη νίκη. Μπορεί να δείχνει έτσι με το 3-0, αλλά ήταν πολύ δ΄συκολο απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Τέτοιες νίκες μας κάνουν πιο δυνατούς. Δεν τελείωσε τίποτα, οφείλουμε να είμαστε το ίδιο καλοί στη ρεβάνς της Γαλλίας. Είχαμε μια κοιλιά αγωνιστικά εσχάτως, όμως βρήκαμε αντίδραση σε ένα σπουδαίο παιχνίδι και είμαι πολύ αισιόδοξος για το μέλλον», δήλωσε ο Γιώργος Στεφάνου μετά το ματς.

«Ξέραμε ότι η Τουρ έχει έμπειρη ομάδα, με εξαιρετικά ποιοτικούς παίκτες, δυνατούς τεχνικά. Θα είναι διαφορετικό το παιχνίδι στη Γαλλία, εδώ έχασαν από το πρώτο σετ τον Ουνεμπάινα και επηρεάστηκαν. Το γήπεδο θα είναι γεμάτο και η ρεβάνς δύσκολη», τόνισε ο Φερνάντο Μουνιόθ, τεχνικός του Ολυμπιακού.

Από: Sport24